5 Kasım 2013 Salı

AZTEK DESEN TUNİK

 Yine bir gecede kesip diktiğim bir çalışmamla karşınızdayım. Çanakkale'de yada böyle küçük şehirlerde yaşayanlar bilir. Eğer uygun fiyata kumaş ve dikiş malzemesi bulamıyorsanız dikiş dikmek ekonomi olmaktan çıkıp maddi külfete dönüşür. Ben o yüzden kumaşlarımın çoğunu pazarlardaki parça kumaş tezgahlarından alıyorum ve sanırım o kumaşlar ünlü markaların kullandığı ihraç fazlası kumaşlar. Bazen aralarında öyle şeyler oluyor ki en güzel hazır giyim mağazalarının vitrinlerinde bile göremediğimiz türden.
 İşte bu kumaşta onlardan biri bence. Siyah çelik örme üzerine bordo ile aztek desen kabartmaları var. Ama tabiki parça olduğu için kumaş ne kadarsa onunla yetinmek zorundasınız. Ben bu durumu daha çok seviyorum. Benim hayal gücüme yön verip setler koyuyor bazen ve sonuç çok daha güzel olabiliyor.
 Kumaşı alırken hırka yada tunik yaparım diye düşünmüştüm. Tunik ağır bastı kol, yaka ve eteğine siyah çelik örmeyi esneterek lastik gibi geçtim. Böyle esnek kumaşlarla dikiş dikerken kalıba bile gerek yok aslında. Sevdiğiniz bir kazak yada body'i kumaşın üzerine koyup kesebilirsiniz. Ben yinede kumaşın güzelliğine olan saygımdan dolayı kalıp kullandım. Burda dergisi 2004/10 sayısının 104 nolu örgü hırka kalıbını biraz daraltarak  uyguladım.
 İşte bu güzelliklerde benim kumaşlarım. Tamamı değilse bile tamamına yakını. Her birisi için aklımda bir proje var. Ama bu yıl kızım 1. sınıfa gittiği için dikişe istediğim kadar zaman ayıramıyorum.
 Bütün dikişle uğraşanlar bilirki genelikle düğmelere kumaştan daha fazla para harcanır. Örneğin 3 tl'ye aldığımız bir parça kumaştan ceket diktiğimizde dört düğme için 5 tl gibi. İşte bu durmu ortadan kaldırabilmek için ben gittiğim yerlerde bulduğum ucuz düğmecilerden genellikle düğme alırım. Bu düğmeler Gelibolu, Edremit ve Çanakkale pazarlarından toplandı.
Bazen bir düğme bile bana ilham verip nasıl bir parçanın önüne konmak istediğini söyleyebiliyor.         BOL DİKİŞLİ GÜNLER..
Yorum Gönder