2 Aralık 2013 Pazartesi

ANLATIMLI MANTO DİKİMİ 1

 Kız kardeşim için dikiş dikmeyi çok seviyorum. Çünkü ne istediğini çok iyi bilecek kadar tanıyorum onu. Nasıl kendime diktiklerimi severek giyiyor ve de dikiş aşamasında eğleniyorsam, onun için bir şeyler dikerkende eğlenerek ve beğeneceğini bilerek dikiyorum.
 Kendisi bu monta görür görmez bayılmıştı. Aynı renk kaşeyi parça kumaşçımızda bulunca hiç kaçırmamış almış. Model bana seksenleri hatırlattı. Üst kısmı geniş alta doğru daralan bir model. Bele oturmuyor. Ama o trendleri daha çabuk yakalayan birisi olarak ısrarla bu modeli istedi.
   Model 2012 burdasının Ağustos sayısının 101 nolu modeli.Biz kaşenin tersini yüz yapıyoruz çünkü yüzü hafif tüylü ve o tüyler ilerde bozulabilir diye düşünüyoruz. Ayrıca kalıpta da bazı küçük oynamalar yapıyorum. Kollara tek parça olan başka bir ceketin kollarını kullanacağım. Yakanın da pensini iptal edip, köşesini yuvarlayıp, başka bir ceket yakası kullanıyorum.
  Kesim işlemini bitirdim. Şu anda elimde soldan sağa kumaş katında bir sırt,iki ön, birbirine birleşik olarak verilmiş iki adet kulp,iki kol,iki klapa, iki yaka ve birde allta kalıp gözükmeyen yaka pervazı var.
 İlk olarak sırt parçasına kulpları iğneleyip dikiş geçiyoruz. Bunu yaparken kumaşın yüzünü birbirine baktırıyoruz. Ben dikerken kaymasını önlemek için iğneleri yatay şekilde takıyorum. Böyle yapınca hem dikiş esnasında iğneleri çıkarmama gerek kalmıyor, hemde kumaş kaymıyor.
 Daha sonra ön parçaları da kulplara ekliyoruz, yanlız bu esnada cep açıkıklarını dikmiyoruz ve o kısmı güzelce sağlamlıyoruz. Bu günlük bu kadar, geri kalan kısmını ilerleyen günlerde paylaşacağım.. Hepinize mutlu neşeli sevgi dolu günler...
Yorum Gönder