29 Nisan 2014 Salı

SİYAH MAKSİ ELBİSE

 10 yıl öncesinin, 2004/05 nolu Burda dergisinin, 130 nolu elbise kalıbını kullanarak, kendime nihayet siyah- penye- maksi elbisemi dikebildim. Muhakkak hepiniz bilirsiniz ki Burda dergilerinde genellikle en iyi modeller Mayıs ve Ağustos sayılarında olur. Mayıs ayında genellikle çok hoş elbiseler, Ağustos sayısında ise ceket ve kabanlar ile doludur. Yukarıdaki elbise kalıbı çok basit ve sanki çok detay varmış gibi gözüken bir kalıp. Ben muhakkak her yaz bu kalıbı kullanarak bir elbise dikerim. Ve alt kısmını hep farklı tarzda çalışırım.
 Bu defa yazlık elbise olduğundan ve kumaşım siyah olduğundan sırtını da açabildiğim kadar açtım. Tek esprisi olan ön kısıma dönmüş omuz dikişlerini atıp elimizle büzdürüp, üzerine kilitlemesi için tekrar dikiş atıp yaka ve kol pervazlarını çalışıyoruz..

 Büzülen dikişler yakayı ve kolları her iki yandan topladığı için böyle bir görünüm veriyor. Alt eteğini ise göğüs altından birleştirip birleşim yerine de lastik geçirdim.
 Tek bir tarafına da yırtmaç bıraktım. Malum Çanakkale de havalar hala düzelmesede yazın sırt dekoltesiz ve yırtmaçsız bu kara elbisenin içinde insan zor hava alır...
Elbisemi ben çok sevdim. Siyahın asaleti ve asiliği, insanı  uzun ve incecik göstermesi varken, başka renk aramak bile gereksizmişcesine hisse kapıldım elbisenin içinde... Ama tabiki diğer renklersiz de asla olamam...
  Elbiselere devam . Şimdilik bu kadar... SEVGİLER...
Yorum Gönder