14 Eylül 2014 Pazar

YEŞİL PARKA DİKİMİ 1

 İnstagramdan takip edenler bilir. Bu gün, son bir yıldır, elimde malzemeleri hazır bulunan asker yeşili parkamı nihayet kestim. Koyu yeşil gabardin kumaşım annemin hediyesiydi. Aparatlarım eski bir montumdan koparılmış ve de kendinden çift kat kapitoneli astarım ise cuma pazarındaki kumaşçı Göksel'in tazgahındandı. Ayrıca bobinim i Edremit pazarından 1 tl'ye alınmıştı. Kürk parçalarım kendime kürk yelek ve seyyar kürk yaka diktiğim kürkün kalan parçasıydı.
 Geçtiğimiz kış ha bu gün ha yarın diyerek erteledim. Ancak bu kış nasipse dikeceğim bir çok dış giyim projesinden ilki bu olsun. Ben aparatlarımın bolluğundan güç alarak aklımdaki projeye uygun biçimde kalıbı oldukça sade tuttum. Her zaman kullandığım basit üst kalıbımı bir miktar geniş tutarak uzattım. Sırtına kapak mı denir klapa mı ismini bilemediğim o şeyden koymaya karar verdim.
 Sırt kalıbının aynısından yarım bir parça daha kestim. Etek kısmının dikişini kapatıp o parçayı, ön
parçalarla birlikte omuzlarından sabitledim. Aslında dikiş aşamaları ilerledikçe etek ucu hariç her tarafından sabitlenecek. Bel kısmına tünel ve lastik, cep, yaka, kürklü seyyar kapşon gibi detaylar eklenecek. Bende bitmiş halini merakla bekliyorum açıkçası.

Bu da kumaşımın kalan parçası. Daha kapşon, cep ve yaka kesilmedi. Ben bu gün bir parça başladım, diktikçe yayınlayacağım.
 Herkese sevgiler, yarın yeni başlayacak eğitim öğretim yılında tüm öğretmen ve öğrencilere başarılar diliyorum.

Hiç yorum yok: