13 Ağustos 2014 Çarşamba

GELİBOLU GANİMETLERİ

 Yaz başında, kız kardeşimle bir plan yapmıştık. Birgün çocuklarımızı alıp dördümüz Çanakkale'den Çardak'a araba ile gidip oradanda Feribota binip doğruca Gelibolu pazarına gitmek istiyorduk. Bu planı, araya giren Bayram ve tatiller yüzünden gerçekleştirememiştik. Daha önceki yazılarımdanda hatırlayacağınız üzere Gelibolu'da salı günleri kurulan pazara bir parça kumaşçı geliyor ve getirdiği kumaşlar gerçekten, hem ucuzluk hem çeşitlilik ve de kalite bakımından çok çok güzel..
 Gelibolu aslında Çanakkale'ye çokda uzak sayılmaz ama yılda bir defadan fazla gitmiyoruz. Ben geçen yıl bir defa annemle bir defada bir arkadaşımla gitmiştim. Ama o parça kumaşçıda gördüğüm deri ve trikoları, kürk parçalarını, güpür ve de dantelleri hiç unutamamıştım.
 Bu pazar tezgahının üzerinde gördüklerimden ufak bir görünüm.
 Buda bizim çıldırmışcasına aldığımız kumaşları taşırken yorulup, dinlenme molamızda çektiğim bir foto..
 Ve yine, o yorgunlukla iskeleye vardığımızda yediğimiz yemeğin üzerine içtiğimiz çay..
 Veee işte aldığım kumaşları size gösterme zamanı.. İlk olarak, özellkle bu kumaştan başlamak istiyorum. Çünkü eğer benim küçük meleğim yanımda olmasaydı, belkide bu güzelim kumaş orada ,benim hiç gözüme çarpmadığından, almadan geleceğim bir parça olarak kalacaktı. Kızım getirip ''Anne bu kumaşı da alalımmı?'' diye sorunca dikkatimi çekti. Dün akşam kumaşları yıkadığımda aldıklarımın içinde hem desen hem kalite olarak en iyilerinden biri olduğunu anladım...
 Bunlar ise neredeyse battaniyelik kıvamında, mont, kaban veya manto yapımında kullanılacak kalın kumaşlarım. Hatta bir değil ikişer tane bile çıkacak kadar büyük ebatlı olduklarından, analı kızlı takımlar yapabiliriz..
 Bunlar yine triko tarzı kışlık projelere uygun kumaşlarım. Desenli olanları tek başına değilde düz olanlarla karıştırarak kullanabilirim...
 Yine trikolarım. Ancak neonları kızımın hatırı için aldım. Eve gelip kumaşları yıkadığımda en güzel ve kaliteli trikoya sahip olduklarını gördüm. Zaten büyük değilde küçük sözü dinlemek gerektiğine inanırım ben. Sonuçta genç insanlar daha modern düşüncelere sahip..
 Bu kumaş tayt dikiminde kullanılan suni deri...
 Bunlarda file kumaşlarım. Pembe çok büyük...
 Sarı olan tül ve çok büyük ebatta. Alttaki kumaşın ise çok değişik bir özelliği var. Sanki kendinden katları var. Onu da yine kızım seçti. Bu yaz değilse bile önümüzdeki yaz onun için birşeyler tasarlayabiliriz..
Bu çok geniş dantelin ise uzunluğu 3 metre kadar var. Belki birşeylere lazım olur. İki adet aldım..
Şimdi elimdeki siparişleri bitirip artık kışlık projelere geçme zamanı. Zaten yaz boyu rengarenk ve desenli kıyafetler giymekten bir sıkıntı gelmiş olmalı ki, kendi seçtiklerim hep gri ve koyu renklerde.. Şimdilik benden bu kadar.. Herkese bol dikişli ve de keyifli günler.....
Yorum Gönder